Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaOTÁZKA PRO…
V této části najdete rozhovory o lékárnách, lékárenství, medicíně a zdravotnictví vůbec s osobnostmi nejen našeho oboru, ale i zajímavými lidmi z oborů jiných. Rubrika pokračuje od roku 2008 v podcastové formě jako jedna ze součástí webu Lékárenský PODCAST.

Otázka pro: Mgr. Leonu Štěpkovou - členku představenstva a tiskovou mluvčí ČLK

Vloženo: 15.04.2002, 00:00 | Čteno: 6178×

Letos slavíme Den lékáren ve čtvrtek 20. června. U této příležitosti jsme oslovili zástupce České lékárnické komory - tentokrát Mgr. Štěpkovou, mluvčí České lékárnické komory opět s několika otázkami.

Kolikátý Den lékáren již letos slavíme?

Letos to bude počtvrté.

Jaké je jeho letošní téma, motto?

Řada spoluobčanů možná poprvé v životě uslyší slova: „ ARS PHARMACEUTICA“. Zní to sice vznešeně a trochu tajemně, ale neznamená to nic jiného než „umění lékárnické“.

Proč bylo zvoleno právě takové?

Chtěli bychom veřejnosti přiblížit lékárnu i z pohledu historického, připomenout staletí během nichž se začleňovala více a více mezi zařízení pečující o zdraví. Umění lékárnické, které kdysi spočívalo hlavně v manuální zručnosti, přesnosti, pečlivosti, ale také tvořivosti, se v dnešní době přesouvá spíše do oblasti komunikace s pacientem a individuálního poradenství. Přesto příprava léků v lékárnách tradičně zůstává jako neoddělitelná součást jejich činnosti. I malá lékárna musí mít vybavenou přípravnu léčiv, aby byla schopna poskytovat služby ve standardní podobě. Málokdo si ale uvědomuje, co vše se v zázemí lékárny skrývá a že místnost, kde dostává léky je jen ta menší část celého zdravotnického zařízení.

Co mohou očekávat návštěvníci lékáren v lékárnách i mimo ně právě v tento den?

V lékárnách bude zdarma k dispozici zpravodaj Bez receptu, ve kterém se mohou dočíst něco nejen o historii, ale i současnosti lékáren v naší republice. Kromě Radia Impuls, které se lékárnám a lékárníkům bude věnovat celý den, budou vysílat relace věnované Dni lékáren i ostatní rozhlasové stanice.
Česká lékárnická komora také zajistila 20.června volný vstup do muzeí s farmaceutickými expozicemi. Týká se to muzea v Žamberku, Polné u Jihlavy, Jindřichově Hradci, Klatovech, expozice Dittrichovy lékárny U zlatého lva v Nerudově ulici v Praze a v neposlední řadě také barokní lékárny na zámku v Kuksu.

Co by lékárníci chtěli naopak zjistit od svých pacientů a návštěvníků lékáren?

Byli bychom velmi potěšeni, kdyby naši klienti věnovali několik minut svého času a vyplnili anketní lístek, který je součástí zpravodaje Bez receptu. Vyplněné lístky mohou odevzdat v lékárně nebo odeslat přímo na adresu České lékárnické komory. Z vyplněných anketních lístků, došlých do 31.8.2002, bude vylosováno 200 výherců, kterým zašleme věcnou cenu. Ptáme se našich zákazníků na jejich zkušenosti s návštěvou lékáren.

Jak hodnotíte současnou situaci v našem lékárenství?

Za uplynulých 10 let výrazně vzrostl počet lékáren, několikanásobně se zvětšilo množství registrovaných léčiv i potravních doplňků, změnilo se prostředí v lékárnách, prodloužily se otevírací doby a zkrátily fronty. Takto bych to hodnotila zvenčí, ale jako lékárník musím dodat ještě další. Síť lékáren je velmi nerovnoměrná, přemíra je jich situována v centrech velkých měst a v blízkosti poliklinik a nemocnic. Dostupnost lékárenské péče na venkově a v méně atraktivních lokalitách je naopak zhoršená. Lékárnu může v České republice provozovat kdokoliv a odborní pracovníci jsou potom v pozici zaměstnanců. To může následně zkomplikovat bezproblémový chod lékárny a její kontrolu, event. i postih pravomocnými orgány. Za třetí největší problém považuji současně platný systém (nebo spíše chaos) cenotvorby léků a neexistenci pevných cen.

Co očekáváte, i po proběhlém sněmu ČLK, od voleb. Mají politické strany co se týče lékárenství co nabídnout?

Problém sítě lékáren, provozovatelství a jasně stanovené zodpovědnosti a cenové politiky v oblasti léků jsou tři zásadní okruhy, kde mohou politici udělat zásadní změny. Bohužel nejen k lepšímu. Dostatečná síť zdravotnických zařízení poskytujících standardní služby by měla být cílem bez ohledu na politickou příslušnost. Také doufám, že nastane doba, kdy budou mít naši občané garantovánu stejnou cenu léků na všech místech v republice v daném časovém období.

Co byste popřála klientům lékáren v souvislosti s Dnem lékáren?

Snad jen to aby do lékáren chodili rádi, neostýchali se požádat o radu a našli si každý tu svou lékárnu, kam nebudou chodit za trest.

Děkuji za rozhovor.

(Rozhovor vedl: PharmDr. Martin Dočkal)
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal HojnýISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.