Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaOTÁZKA PRO…
V této části najdete rozhovory o lékárnách, lékárenství, medicíně a zdravotnictví vůbec s osobnostmi nejen našeho oboru, ale i zajímavými lidmi z oborů jiných. Rubrika pokračuje od roku 2008 v podcastové formě jako jedna ze součástí webu Lékárenský PODCAST.

Otázka pro: Miroslava Kučeru - Interval.cz

Vloženo: 10.01.2001, 00:00 | Čteno: 4871×

V současné době je velmi diskutovaná i mezi lékárníky otázka internetu. Má mít lékárna vlastní internetovou presentaci? Má vůbec význam být na internetu, jak to vnímají ostatní? Na tyto a další otázky jsme požádali o odpověď šéfredaktora známého internetového serveru Interval.cz o e-komerci, webu, grafice a vůbec tvorbě webovských stránek a pro všechny, kteří se zabývají profesionální tvorbou stránek Miroslava Kučeru.

Jelikož se pohybujete v dané problematice, řekněte, je v současné době více firem, které si registrují vlastní domény nebo těch, které využívají doménu někoho jiného (ať již přes poskytovatele zdarma, nebo http://www.něco.cz/něco/firma)?

Žádnou konkrétní statistiku sice nemám, ale myslím, že budou převažovat firmy, které si registrují vlastní domény - zase tolik to nestojí, nehledě na to, že je spousta webů poskytujících webhosting zdarma a celkový výsledek, mít prezentaci na své vlastní doméně je určitě lepší než mít přidělený nějaký adresář. Těch 1600 Kč první rok za doménu + případné poplatky za hosting domény není zase tak moc.

V čem spatřujete výhody či nevýhody vlastní domény?

No, vlastní doména, to jsou většinou samé výhody a žádné nevýhody, pokud pomineme fakt, že za doménu se musí platit a někdo musí věnovat nějaký svůj čas aktualizaci obsahu. To sice musí věnovat i v případě jakékoli prezentace na Internetu, ať už je na vlastní doméně nebo ne, ale vlastní doména si žádá větší pozornost.

Má na Vás osobně vliv, pokud má firma stránky na vlastní doméně, nebo to nepovažujete ta důležité?

Na mě to určitě vliv má - znamená to, že daná firma je ochotna něco investovat. Pokud nemá vlastní doménu a je umístěna v nějakém zapadlém adresáři www.nekdo.cz/web/mojefirma - takové stránky nelze brát příliš vážně, jsou to spíše testovací stránky, aby si firmy Internet určitým způsobem ohmataly a zjistily jeho možnosti. Je to stejné jako s internetovými obchody - je mnoho obchodů, které nemají vlastní doménu, či dokonce samotný provoz obchodu je kromě času nestojí nic a prakticky nikdo na nich nenakupuje - uživatel totiž nemá důvěru, že dané zboží opravdu dostane v objednaném termínu a ceně atd.

I když nejste ve věku, kdy lékárnu vyhledáváte pravidelně, přesto, zajímalo by Vás, zda má Vaše lékárna také své www či wap stránky a co na nich nabízí (pokud ano - proč?)?

Určitě by mě to zajímalo - už z jenom důvodu, abych zjistil otevírací dobu či u jiných lékaren také adresu či kontaktní údaje.

Čím Vás www stránky (jakékoliv) zaujmou celkově, grafikou nebo obsahem? Čím na první pohled, abyste z nich hned neodešel?

Obsah stránek je důležitý, ale pozbývá smysl bez dobrého designu a naopak, dobrý design stránky je úplně na nic, když není možné rychle najít podstatné informace. Ale osobně si myslím, že nejdůležitější je obsah, i když design nesmí být zanedbán.

Existuje, zatím, jedna lékárna, která využívá také WAP (především kvůli rozpisu pohotovostních služeb lékáren), jak se díváte na tento "fenomén" dneška, má presentace ve WAP význam?

Vlastním Motorolu V3690, která WAPem, bohužel, nedisponuje, takže nemám zkušenosti běžného uživatele, ale WAPová verze stránek se může někdy hodit - vytvořit vlastní WAPovou stránku trvá pár minut a když pomůže jenom jednomu jedinému uživateli, byl bych spokojen. Pro rozpis pohotovostních služeb je WAP ideální - když to potřebujete zjistit, obvykle nemáte k dispozici počítač a připojení k Internetu, ale mobil s WAPem (a není zase tak drahý) můžete mít pořád při sobě.

V USA je asi nejvíce rozvinut internetový obchod s léčivy, i přesto jsou tam lidé k této formě získání svých léčivých přípravků zdrženliví. Vy osobně, koupil byste si léčivý přípravek přes internetovou lékárnu?

Já osobně bych určitě nekoupil - neznám ani jeden český internetový obchod s léky a navíc - lékárnu mám pár kroků od pracoviště, takže, proč čekat třeba tři dny na něco, co můžu mít za pár minut, nehledě na to, že když už něco potřebuju, tak to potřebuju rychle.

Jak je to u nás vůbec s e-obchodováním?

Prodávání přes Internet se u nás u určitých produků dobře rozjelo, ale na jednu solidní prodejnu připadá několik nesolidních, respektive testovacích prodejen a to není dobře. Uživatel nakoupí ve "špatné" prodejně, zboží nakonec nedostane a tuto svoji zkušenost vztáhne na celý Internet...

Jak hodnotíte úroveň českých lékárenských stránek (grafickou i obsahovou)?

Pár lékáren jsem si prošel a těžko se dá tento dojem vztáhnout na všechny lékárenské stránky. Některé jsou vysloveně špičkové jak designem, tak i obsahem (třeba apatykar.cz), jiné mají zase slušný design a minimum užitečných informací, jiné zase nemají žádný design a žádné informace. Těžko říci.

Mnoho lékárníků význam internetové presentace stále podceňuje. Je obdobná situace i v jiných oborech, nebo už začíná (či začalo) platit, že "kdo není na internetu, jakoby nebyl?"

Internet je prostě jenom další medium v řadě - být o něco interaktivnější. Určitě ale neplatí text "kdo není na internetu, jakoby nebyl", alespoň dnes a pro všechny. Ti, co mají přístup na Internet, jsou zvyklí, že najdou to, co potřebují a když nějaká firma není v nějakém seznamu stránek, tak pro ně prostě neexistuje. Na druhou stranu je velký počet lidí, kteří přístup na Internet nemají a hledají proto v ostatních zdrojích - telefonních seznamech, inzerátech v novinách atd. Každá lékárna by si to prostě měla spočítat - pokud podniká v malé vesnici o 2000 obyvatelích, bude význam její internetové prezentace určitě menší než u lékárny v půlmiliónovém městě, kde je navíc konkurence.

K usnadnění hledání čehokoli na internetu slouží různé seznamy na některých portálech. Je obvyklé, že za uveřejnění odkazu do seznamu se platí?

Osobně mi je jedno, zdali někdo po mně chce placení za odkaz nebo ne - v případě zaplacení za odkaz prostě ho tam nedám. Uvažoval bych o tom pouze ve výjimečných případech (vynikající cílení, návštěvnost atd). Znám server, který má minimální návštěvnost, nepříliš dobrý design a chce peníze za publikování tiskové zprávy. Tomu říkám neadekvátní přístup, když 15 dalších a nesrovnatelně navštěvovanějších webů vaši tiskovou zprávu uveřejní zdarma. Je to prostě čistě na provozovateli webu a ostatní se buď přizpůsobí nebo ne. Nakonec to může dopadnout tak, že provozovatel se nakonec přizpůsobí ostatním...

Co si myslíte o dostupnosti internetu? Je stále, podle Vás, pravdou jak někteří tvrdí, že internet je pro obyčejné vrstvy lidí nedostupný?

Myslím, že je to částečně pravda, náklady na Internet nejsou zrovna malé - chce to počítač s monitorem (min. 16 000 Kč), modem (min 1500 Kč), nějaký ten software od Microsoftu, telefonní linku (zřízení 3500 Kč) a odvahu platit vyšší telefonní účty. Není to prostě pro každého dostupné, stejně jako každý nemá vlastní auto a vozí se po městě a do práce pomocí MHD.

Na závěr: Myslíte si, že internet má v lékárenství perspektivu? (Nemyslím pro lékárníky např. zjišťování novinek v terapii apod., ale pro vztah lékárník-pacient)

Určitě perspektivu má, apatykar.cz např. obsahuje mnoho užitečných informacích o lécích, otázkách pacientů, dokonce i poradnu, seznam lékáren a to je přesně to, co bych od lékárnického webu čekal atd.

Děkuji za rozhovor.

(Rozhovor vedl: Mgr. Martin Dočkal)
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regula...

Karolina Korodi

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.