Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaOTÁZKA PRO…
V této části najdete rozhovory o lékárnách, lékárenství, medicíně a zdravotnictví vůbec s osobnostmi nejen našeho oboru, ale i zajímavými lidmi z oborů jiných. Rubrika pokračuje od roku 2008 v podcastové formě jako jedna ze součástí webu Lékárenský PODCAST.

Otázka pro: PharmDr. Helenu Třískovou a PharmDr. Pavla Grodzu - provozovatele lékáren v menších městech

Vloženo: 27.12.2005, 22:11 | Čteno: 7420×
Vzhledem k současné situaci v lékárenství jsme se tentokrát rozhodli položit otázky našim kolegům, kteří provozují lékárny v malých městech a netransparentní a zcela nelogické rozhodnutí ministra zdravotnictví je tedy postihne nejvíce. Jsme velice rádi, že přijali naši výzvu a na otázky odpověděli, i přesto (anebo právě proto), že důvod k optimismu vůbec nemají a nálada je na bodu mrazu. Domníváme se však, a z vašich reakcí přicházejících do redakce našeho webu je to zřejmé, že veřejnost chce být informována o reálné situaci a ne z médií, která, jak se zdá, jsou opět pod vlivem "vyšší moci" a (záměrně?) nechtějí o situaci v lékárnách informovat, nebo informují nepřesně a zavádějícím způsobem.

Jak postihne Vaši lékárnu rozhodnutí ministra Ratha?
T: Dříve, než budu hovořit o praktických dopadech, musím zdůraznit, že nás postihlo především morálně. Veřejně se začalo hovořit o marži lékárníků jako o něčem špatném. Lidé se na nás dívají, jako bychom žili na jejich úkor. Přitom naše marže patří mezi nejnižší v Evropě. Měli bychom začít hovořit Dr. Rathem a před veřejností o platbách lékařům za kapitaci. Hovoří-li se o našich maržích, pak ať se lidé dozvědí,kolik mají lékaři za kapitaci na hlavu a kolik vydělávají. Nejen praktici, ale i specialisté a stomatologové. A co nejhlasitěji. Když snižovat náklady, tak všichni. Jsme všichni zdravotníci, vysokoškoláci s doživotním vzděláváním. Pracujeme s vědomím, abychom pomohli nemocným lidem za příjem,který nám umožní naši práci odvádět profesionálně, na úrovni posledních vědeckých poznatků a odpovídající daným předpisům.

G: Rozhodnutí nás postihne tak, že nebudeme moci investovat do lékárny. Jelikož je v našem objektu, který je z 18. století, bude chátrat a scházet, ceny stavebních prací jsou natolik vysoké, že si je nebudeme moci dovolit.

Bude nutné snížit platy zaměstnanců eventálně hrozí uzavření lékárny?
T: Nejen snižování platů, ale i propouštění. Na mém pracovišti v lékárně v obci s 3.500 obyvateli musím propustit sanitářku, zrušit luxus 2-směnného provozu a sobotních pohotovostních služeb, které jsme pro naše obyvatele tak těžko zaváděli (nebyl dostatek odborného personálu). Poté, co jsem čekala, než mi vystudují odborníci, musím provoz vlasnoručně ničit. Těmto kolegům musím nyní zkrátit úvazky a práci propuštěné sanitářky rozdělit mezi odborné pracovníky: úklid, mytí laboratorního nádobí, sterilizaci lékovek atd. Je to nedůstojné, ale Dr.Rath nám cestu důstojnou našemu vzdělání nenabízí. Jinak se při zvyšujících se nákladech a snížených příjmech nedá vyjít. Přitom lékárnická komora má dávno připraveny návrhy, které snižují náklady na léčiva:
- využívat data zdravotních pojišťoven pro kontrolu předepisování léků a účelné farmakoterapie,
- hlavní prostor pro úspory vidíme v plýtvání nespotřebovaných a vyhazujících se léků, které v lékárnách shromažďujeme,
- zavedení degresivní přirážky, která významně snižuje náklady na drahá léčiva, zavést pevné ceny léků na dané období, jako je tomu jinde v Evropě, aby všichni pacienti obdrželi léky spravedlivě za stejných podmínek. Odstraníme tím doplatkovou turistiku, která nikoho netěší,
- umožnit zavedení standardů kvality lékárenské péče, která zavede konkurenci v lékárnách na základě kvality a ne pouze na ceně

G: Jsme již nyní rodinnou lékárnou, kde jsme od rána do večera, budme v tom pokračovat, uskromníme se a odřekneme si kulturu, dovolené atd., zkrátka se vrátíme do dob před rok 1989, dobře si to pamatujeme a je nám z toho zle... svoboda zřejmě končí...

Jak tyto aktivity ministra Ratha vnímá ve Vašem okolí pacientská veřejnost, kontaktovali jste v tomto smyslu rovněž zastupitele či poslance?
T: Veřejnost je zmatená. Nejdřív nám to jakoby přála, ale poté, co jsem dočasně uzavřela lékárnu, abych zásadním způsobem změnila provoz, zavládlo zděšení. Teprve nyní si veřejnost uvědomuje, co unáhlené rozhodnutí Dr. Ratha pro malé obce a jejich lékárny znamená. Písemně jsem dočasné uzavření lékárny oznámila místním zastupitelům. Ti byli provozu lékárny vždy nápomocni a i nyní byli ochotni vyjít vstříc a poskytnout kontakty na všechny poslance okresu bez ohledu na stranickou příslušnost. Jde totiž o přístup ke zdravotní péči všem občanům.

G: Zatím žádný pacient nevyslovil souhlas s Rathovými kroky, všem je krajně nesympatický, jinak jsou lidé spíše lhostejní a stávkou a protesty je spíše popudíme. Poslance jsme nekontaktovali a dle reakcí je jim to jedno.

Jak ohrozí pacienty rozhodnutí ministra Ratha?
T: Dr. Rath vidí pouze velké pražské lékárny, nevidí, jak se žije v jiných oblastech republiky. Zejména v menších obcích jde o přístup ke zdravotní péči. Nemyslím si, že výdej léků v ordinaci by nahradil plně fugující lékárnu. Lékaři mají dost své práce a kromě toho lékárníci provádějí specializované práce, příslušející pouze jejich kvalifikaci: příprava individuálních léků, analytická kontrola surovin, skladové hospodářství, kontrola skladování a uchovávání léků a surovin, kontrola dávkování, užívání a kombinace léčiv při výdeji atd. Myslím, že první, kdo by na zrušení lékáren doplatil, by byli především pacienti. Ani hypermarkety v městských aglomeracích nemohou nahradit všem občanům rovný přístup k lékárenské péči. Role lékárny je nezastupitelná, protože i lékárník je zdravotnický pracovník s doživotním vzděláváním plnící svou funkci primární zdravotní péče.

G: Je mi velmi smutno, když ministr zdravotnictví jakoby fakta nechtěl vidět a respektovat. Vidí v lékárenství jen byznys a lékárníky jako vydřiduchy zdravotnictví. Přitom úspory lze jistě nalézt jinde. Současný systém je tedy nastaven tak, že těžce nemocný člověk, který si nemůže na své léky kvůli invaliditě přivydělat, je nucen doplácet největší částky a ze sociální dávky vynaložit velkou část na léčiva, zatím co relativně mladý a zdravý člověk má své banální léky, které občas potřebuje, plně hrazené. Myslím, že je to sociálně velmi nespravedlivé a za vlád sociální demokracie se paradoxně situace stále zhoršuje. Na malých městech a vesnicích, kde lékárny existují a lékárník je často tou první instancí v záchytu vážných i nevážných nemocí, se v brzké době naši pacienti dočkají likvidace a složitého cestování za lékem a lékárníkem, který pro ně a oni pro něj budou jen anonymními jedinci.

Děkuji za rozhovor.
(Rozhovor vedl: PharmDr. Martin Dočkal)
apaPODCAST

Podcastový tip

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního po...

PharmDr. Ján Valjan

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.